Pomnik księdza Jerzego Popiełuszki

popieluszko

Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się na skwerze między Katedrą pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny a Pałacem Branickich (plac Jana Pawła II) w Białymstoku. Jego autorką jest białostocko – supraska rzeźbiarka – dr hab. art. rzeźbiarz Jadwiga Szczykowska – Załęska[1].  Artystka była adiunktem w Katedrze Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej oraz przyczyniła się do powołania nowego kierunku na tym wydziale – grafiki. Oprócz pomnika księdza Popiełuszki,  jest autorką takich prac, jak: medal Mennicy Polskiej z okazji 500 – lecia Supraśla[2],  nagrobek  litewskiej malarki Anny Krepsztul w Taboryszkach na Litwie[3], a także jest główną projektantką pierwszego w Polsce Mauzoleum Powstańców Listopadowych na Kopnej Górze[4].

Prace nad dziełem toczyły się od sierpnia 1990 roku. W tym czasie polityka upamiętniania osób i wydarzeń historycznych w Białymstoku zmieniła się. Władze miasta postanowiły upamiętniać te postacie i zdarzenia, które bezpośrednio wiążą się z Białymstokiem i regionem. Ksiądz Popiełuszko wyraźnie potępiał system komunistyczny, dlatego jego pomnik mógł stanąć dopiero w nowym ustroju. Uroczystego odsłonięcia dokonał Jan Paweł II w dniu 5 czerwca 1991 roku w trakcie swojej pielgrzymki do Polski, podczas wizyty w Białymstoku [5].

Pomnik został wykonany z brązu, zaś elementy otaczające go z granitu. Mierzy sześć metrów. Jego inwestorem był Społeczny Komitet Budowy, w którym działał śp. Andrzej Lussa – lekarz, pracownik dydaktyczny Akademii Medycznej, w latach 1994 – 1995 prezydent Białegostoku[6].  Monument przedstawia postać księdza Popiełuszki pogrążonego w modlitwie i zadumie. Swoją prawą stopą depcze narzędzia nawiązujące do bestialskiego zamordowania duchownego – sznur i worek. Na pomniku – obok nazwiska księdza – wyryto lata życia, a także informację o wizycie Jana Pawła II. Widnieją także: fragment z Pisma Świętego – „Zło dobrem zwyciężaj” /Rz 12,21/, oraz cytat Papieża: „Aby z tej śmierci wyrosło dobro” [7].

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli
w województwie podlaskim. Od 1982 celebrował słynne „msze za Ojczyznę”, podczas których wygłaszał charyzmatyczne kazania o wymiarze patriotycznym. 19 października 1984 roku został uprowadzony przez urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i bestialsko zamordowany. Sekcja zwłok została wykonana przez pracowników Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 3 listopada 1984 roku w Warszawie. Został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. 6 czerwca 2010 roku ogłoszono go błogosławionym Kościoła katolickiego[8].

Pomnik jest odwiedzany przez białostoczan podczas ważnych uroczystości o charakterze narodowo – religijnym.

Opracowała Magdalena Skindzielewska.


Źródła:

[1] Lechowski A, 2009, Białystok. Przewodnik historyczny, Białystok, Benkowski Publishing, s. 95.

[3] Komentarz pod artykułem „Dała nam go opatrzność Boża” J. G. Mincewicza w Kurierze Wileńskim: http://kurierwilenski.lt/2011/06/16/dala-nam-go-opatrznosc-boza/ [data opublikowania: 16.06.2011;
data dostępu: 11.06.2013].

[4] Białous A. Z supraskiej kamienicy do mauzoleum, Nasz Dziennik http://www.naszdziennik.pl/wp/4263,z-supraskiej-kaplicy-do-mauzoleum.html [data opublikowania: 19.07.2011; data dostępu: 11.06.2013].

[5] Dobroński A. 2001, Białystok – historia miasta, Białystok, Zarząd Miasta Białegostoku, s. 217 – 218.

[6] Stasiewicz J. 2005, Białystok. Wspomnienia – Andrzej Piotr Lussa: http://www.oil.org.pl/xml/oil/oil50/gazeta/numery/n2005/n200502/n20050223 [data dostępu: 11.06.2013].

[7] Karta Ewidencyjna Miejsc Pamięci Narodowej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, nr ewidencyjny 01.

[8] Biografia księdza Jerzego Popiełuszki: http://www.popieluszko.net.pl [dostęp: 27.05.2013].

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s