Polifonia/Polihymnia

polifonia

Znajdujemy się przy ulicy Podleśnej 2, gdzie mamy widok na efektowną płaskorzeźbę pt. „Polifonia” autorstwa Jerzego Grygorczuka, która od 1983 r. zdobi frontową elewację modernistycznego kompleksu połączonych budynków szkół muzycznych.

Zespół Szkół Muzycznych – bo o nim mowa – był budowany w latach 1969-1975 i gdy został oddany do użytku, mieścił internat, podstawową i średnią szkołę muzyczną, ognisko baletowe oraz dwie sale: kameralną i koncertową.

Dzisiaj, oprócz szkoły muzycznej, znajduje się tutaj Filharmonia Białostocka, która w 2012 r. weszła w skład największej na Podlasiu instytucji artystycznej – Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Autor płaskorzeźby, Jerzy Grygorczuk (ur. w 1944 r. w Białymstoku), jest znanym białostockim rzeźbiarzem, który w 2012 r. obchodził czterdziestolecie pracy twórczej. W latach 70. ubiegłego wieku pracował w Urzędzie Miejskim w Białymstoku jako miejski plastyk. Autor wielu pomników i realizacji sakralnych. Artysta niezależny, buntowniczy i ciągle aktywny twórczo. Obecnie pracownik naukowy w Instytucie Architektury Politechniki Białostockiej. Interesuje się historią, a inspiruje sztuką antycznej Grecji. W swoich dziełach próbuje odciąć się od trendów w sztuce współczesnej, a uchwycić to, co naprawdę wartościowe i ponadczasowe. Jest autorem wielu realizacji sakralnych, np.: Drogi Krzyżowej w Narewce, Tabernakulum i ołtarza w Kościele św. Jerzego w Białymstoku, czy Nagrobka księdza Stanisława Rabiczki, a także rzeźbiarskich, m. in.: Pomnika Obrońców Białegostoku 1939r., Pomnika Orła Białego w Tykocinie, Pomnika Marszałka Piłsudskiego w Sokółce.

Już na pierwszy rzut oka widać, że „Polifonia” odzwierciedla zainteresowania jej autora. Na froncie Filharmonii widzimy nagą kobietę w ekstatycznej pozie, przywodzącą na myśl starożytne wieszczki, uwiecznione na greckich wazach i mozaikach. Obok niej widzimy organiczne kształty kojarzące się z muszlami i subtelne linie, zapraszające nas do chłonięcia całym sobą nieskończonego, ponadczasowego piękna muzyki, ale też przyrody, w którą możemy zanurzyć się w sąsiadującym z filharmonią Parku Zwierzynieckim.

Opracowała Izabela Popko.

Źródła:


  1. Saciuk Ryszard (red.), 2005, Grygorczuk Jerzy – rzeźba. Prosto w oczy, portrety trumienne, katalog wystawy, Białystok, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.
  2. Burniewicz Tadeusz (oprac.), 2002, Jerzy Grygorczuk – rzeźba, katalog wystawy, Olsztyn, Galeria Sztuki Współczesnej BWA.
  3. Lechowski Andrzej et al., 2010, Jerzy Grygorczuk. 40 lat twórczości, Białystok, Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s